sa uskutoční
v stredu - 16. 04. 2025 (od 13,30 do 16,30 hod) v priestoroch základnej školy.
Zápisu sa povinne zúčastnia deti, ktoré k 1. 9. 2025, dosiahnu vek 6 rokov, t.j. narodené do 31. 8. 2019, spolu so zákonným zástupcom.
Prijímanie prihlášok: do 16. 04. 2025
Zápis budeme organizovať v spolupráci s materskou školou. Pri zápise odovzdáte vyplnené a podpísané doklady vrátane príloh. Zápis dieťaťa, ktoré nenavštevovalo MŠ, budeme riešiť individuálne.
Ak nemáte možnosť vytlačiť a podpísať nižšie uvedené dokumenty doma, vytlačíme vám ich a vypíšete ich pri zápise.
K zápisu je treba pripraviť a v deň zápisu priniesť:
- vypísanú prihlášku - elektronickú z webu školy, podpísanú obomi rodičmi (podľa možností),
- vyplnenú žiadosť o prijatie do 1. ročníka,
- vyplnený vstupný dotazník,
- rodný list dieťaťa - iba k nahliadnutiu,
- kartičku poistenca dieťaťa - iba k nahliadnutiu,
- občiansky preukaz zákonného zástupcu - iba k nahliadnutiu.
Ak dieťa dosiahne šesť rokov veku do 31. 08. 2025 a je pravdepodobné, že nedosiahne školskú spôsobilosť, rodič požiada o pokračovanie v plnení povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole (v minulosti odklad šk. dochádzky).
Pred zápisom riaditeľka ZŠ s MŠ Mgr. Plekancová a zástupkyňa pre MŠ p. Punová posúdia školskú pripravenosť (spôsobilosť) detí. Posúdenie školskej zrelosti prebehne hravou formou počas pobytu detí v materskej škole, bez prítomnosti rodičov a počas aktivít pri návšteve školy v sprievode rodiča. S výsledkom budú rodičia oboznámení. V prípade potreby navrhneme posúdenie školskej zrelosti odborníkmi v Centre poradenstva a prevencie.
Odklad povinnej školskej dochádzky sa od 1. 1. 2021 realizuje novým spôsobom: Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahlo školskú zrelosť, riaditeľka ZŠ s MŠ po konzultácii so zástupkyňou pre MŠ a s ohľadom na výsledky a odporúčania CPP, lekára rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania dieťaťa v materskej škole.
Aj v takom prípade je však nutné zápis v základnej škole absolvovať.
Ak žiadate o pokračovanie v plnení povinného predprimárneho vzdelávania (PPV) je potrebné priniesť:
Ak nemáte možnosť vytlačiť a podpísať uvedené dokumenty doma, vytlačíme alebo vypíšete priamo v ZŠ.
- vypísanú prihlášku - vytlačenú elektronickú z webu školy, vložená vyššie uvedená poznámka, podpísanú obomi rodičmi (podľa možností),
- vyplnenú žiadosť o pokračovanie PPV,
- vyplnený vstupný dotazník,
- informovaný súhlas zákonného zástupcu s pokračovaním PPV,
- písomný súhlas detského lekára s pokračovaním PPV,
- rodný list dieťaťa - iba k nahliadnutiu,
- kartičku poistenca dieťaťa - iba k nahliadnutiu,
- občiansky preukaz zákonného zástupcu - iba k nahliadnutiu.
Posúdenie školskej spôsobilosti bude realizovať CPP - Centrum poradenstva a prevencie, Kukučínova 473, Trenčín tak, aby výsledky mala škola k dispozícii v čase zápisu. Prílohou k žiadosti o pokračovanie plnenia PPV je vyjadrenie CPP, písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast a informovaný súhlas zákonného zástupcu.
TLAČIVÁ:
Ziadost_o_prijatie_do_1._rocnika_2025_26.docx
Ziadost_o_prijatie_do_1._rocnika_2025_26.pdf
Vstupny_dotaznik_rodicom_-_pred_zapisom_dietata_do_ZS_od_CPPPPaP_2025_26.docx
Vstupny_dotaznik_rodicom_-_pred_zapisom_dietata_do_ZS_od_CPPPPaP_2025_26.pdf
Ziadost_rodica_o_pokracovanie_v_povinnom_predprimarnom_vzdelavani_2025_26.docx
Ziadost_rodica_o_pokracovanie_v_povinnom_predprimarnom_vzdelavani_2025_26.pdf
Informovany_suhlas_pokracovanie_v_plneni_PPV_2025_26.docx
Informovany_suhlas_pokracovanie_v_plneni_PPV_2025_26.pdf
Pisomny_suhlas_detskeho_lekara.docx
Pisomny_suhlas_detskeho_lekara.pdf
Ziadost_rodica_o_predcasne_zaskolenie_2025_26.docx
Ziadost_rodica_o_predcasne_zaskolenie_2025_26.pdf
Ziadost_rodica_OSSD_studium_v_zahranici.docx
Ziadost_rodica_OSSD_studium_v_zahranici.pdf
ČO MÁ VEDIEŤ DIEŤA PRED NÁSTUPOM DO ŠKOLY?
(Ak máte hodinku času, pozrite si aj tento záznam z webinára s odborníkmi z praxe)
Pre úspešný nástup dieťaťa do školy je dôležitý určitý stupeň celkového vývinu, ktorý mu umožní bez väčších ťažkostí vykonávať školské povinnosti a zúčastňovať sa na spoločnom vyučovaní. Tento požadovaný stupeň vývinu zahŕňame pod pojem zrelosť na školu alebo aj školská pripravenosť. Významným faktorom je aj stupeň podnetnosti výchovného prostredia. V telesnej oblasti je to dobrý zdravotný stav bez zvýšenej chorobnosti, nastáva zmena telesných proporcií (telo je štíhlejšie, predlžujú sa končatiny, postava stráca "detský tvar"). Zlepšuje sa koordinácia pohybov pri ovládaní celého tela, zvlášť svalov ruky, ktoré sú nevyhnutné pri písaní. Dieťa už uprednostňuje jednu z rúk. Mimika tváre sa stáva kontrolovanejšou.V rozumovej oblasti - má určitú úroveň informovanosti o okolitom svete, zaujíma sa o dianie, kladie otázky prečo, začína si uvedomovať súvislosti, vie už vystihnúť podstatné znaky a vzťahy medzi javmi, rozvíja sa logické myslenie a schopnosť zapamätania (pamätá si básničky a riekanky). Vydrží sústredene vnímať dej príbehu a prerozprávať ho. Pozná základné farby, rozlišuje geometrické tvary, s pomocou názoru sčíta a odčíta do päť, vie určiť poradie, orientuje sa v priestore, vie, kde je vpravo, vľavo, hore, dolu. Prejavuje spontánny záujem o písmená a číslice.
Jedným z najvýznamnejších predpokladov školskej úspešnosti je vyspelosť voľného kresebného a grafomotorického prejavu. Dieťa by malo vedieť obkresliť rôzne tvary podľa predlohy, ťahy kresby sú plynulé, svalstvo ruky pri práci je uvoľnené(pri kreslení je zapojených až 500 svalov z celého tela).
V citovej oblasti - dokáže lepšie potlačiť prejavy hnevu, zlosti pri stretnutí sa s prekážkou, vyrovnať sa s prehrou, drobným neúspechom, ovládnuť náladovosť, hravosť, počkať s uspokojením svojich prianí. Je už schopné odlúčiť sa na istý čas od členov rodiny a vytvoriť si vzťahy k autoritám a rovesníkom.
V sociálnej oblasti - v kolektíve detí sa cíti dobre, vie sa podeliť, prispôsobiť skupinovým normám a pravidlám hier, uznáva dospelú autoritu. Dobre zvláda sebaobsluhu, napríklad pri zapínaní gombíkov, zaväzovaní šnúrok, jedení príborom, toaletných úkonoch.
Pre úspešnosť dieťaťa vo výchovno-vzdelávacom procese má veľký význam aj pracovná spôsobilosť. Rozumieme ňou túžbu dieťaťa po nových poznatkoch, radosť z úspešného riešenia úloh, ovládnutie túžby po pohybe, odolnosť voči rušivým vplyvom a únave.
Schopnosť zvládnuť prechod od hry k zámernej vôľovej činnosti s konkrétnym cieľom, ktorú od neho požaduje dospelý. Súvisí s krátkodobou i dlhodobou výdržou pozornosti, u "predškoláka" by to malo byť asi 15 až 20 minút.Dieťa dosiahlo školskú zrelosť vtedy, keď je schopné plniť nároky školy zo všetkých stránok, bez väčšej námahy a nadmerného vypätia svojich síl, a pritom podáva výkony primerané svojim schopnostiam.
Rada pre výchovu budúcich školákov
Ak budeme dieťa vychovávať podľa sloganu "bezstarostné detstvo", teda detstvo bez zodpovednosti za splnenie jednoduchých úloh, dosiahneme u dieťa nechuť ku akejkoľvek činnosti, ktorá sa podobá práci. Školu dieťa bude nenávidieť, pretože sa v nej od dieťaťa čosi vyžaduje. Domáce úlohy budú každodenným trápením - dieťa nepochopí, že odrazu niečo musí urobiť.Dieťaťu treba dávať jednoduché úlohy od malička, dodajú dieťaťu pocit zodpovednosti. Pre prvé krôčiky k ľahkému učeniu sa, dávajme dieťaťu jednoduché úlohy, pri ktorých sa musí naučiť čosi naspamäť. Vymýšľajme dieťaťu tvorivé úlohy a hry, odmenou nám bude, že si školu obľúbi a nebude preňho čímsi úplne novým a ťažko zvládnuteľným.