• Logo

• Naším logom je SOVA:

Svedomitosť – Otvorenosť - Všestrannosť – Autonómnosť

Tieto faktory ovplyvňujú našu snahu, špecifikujú naše ciele a riadia naše postoje. Sú nielen cieľom výchovy, ale aj požiadavkou na osobnostné kvality pedagógov a rodičov.

„Poučovanie kráča k úspechu dlhou cestou, príklady privedú k úspechu cestou krátkou.“ (Seneca)

Svedomitosť

• Svedomitosť, s podfaktormi spôsobilosť, poriadkumilovnosť, zodpovednosť, cieľavedomosť, disciplinovanosť, rozvážnosť, predstavuje druh sebakontroly, ktorý sa vzťahuje k aktívnemu procesu plánovania, organizovania a realizácie úloh (Hagger-Johnson, Whiteman, 2007)
          • Zahŕňa aj  význam spoľahlivosť. Svedomitý človek pracuje dobre, aj keď nie je pod dohľadom alebo hrozbou, lebo sa riadi svojim svedomím.

Otvorenosť

• Je základom čestného a priehľadného charakteru.
          • Osobnostná dimenzia otvorenosť je meradlom toho, aký je človek prístupný novým veciam. Jedným z jej aspektov je aj to, že je schopný otvorene vyjadrovať svoje myšlienky a pocity, že má odvahu vystúpiť zo seba samého a zmeniť doterajší názor, postoj alebo spôsob života, že sa nebojí prevratu vlastných myšlienok a do určitej miery je ochotný riskovať aj stratu seba samého. Uvedená dispozícia v sebe zahŕňa jednak otvorenosť voči svetu (zvedavosť, schopnosť údivu), druhým ľuďom (dôveru, sympatiu, lásku, empatiu) i k sebe samému. S otvorenosťou súvisia i také vysoko hodnotené cnosti akými sú schopnosť kritického a argumentatívneho myslenia.

Všestrannosť

• Všestrannosť nie je priemernosť, ale základ k rastu.
          • Všestrannejšie vychovávaná osobnosť je v praktickom i súkromnom živote ďaleko odolnejšia a prispôsobivejšia zmenám, ktoré vyvolajú objektívne i subjektívne príčiny.
          • Najvyšším cieľom našej súčasnej výchovy je všestranný rozvoj demokratickej osobnosti. O všestrannosť usilovala už pedagogika antická, znovu sa k nej vrátila renesancia a od doby Komenského, ktorý žiadal "rozvíjať všetkých vo všetkom všestranne", sa táto idea tiahne ako červená niť celou pokrokovou novodobou pedagogikou. Ideu Komenského chápeme racionálne, nejde o množstvo, ale o kvalitu výchovných podnetov.

Autonómnosť

• Autonómia (vo filozofii)  - samourčovanie slobodnej vôle, ku ktorému je spôsobilý človek ako rozumná bytosť.
          • Autonómny človek je  schopný sám, nezávisle od podmienok a verejnej mienky zistiť, čo je správne.
          • Je to kvalita osobnosti, pomocou ktorej dokáže dosahovať určitú samostatnosť a nezávislosť od iných a zároveň sa dokáže prispôsobiť prostrediu, ktoré nemôže zmeniť.