Aj v tomto školskom roku naši knihomoli neúnavne čítajú. Sme radi, že do tohoto projektu sú zapojení všetci žiaci. Mnohí z nich sú veľmi aktívni, niektorí čítajú menej, ale snažia sa. Veríme, že dobrý príklad spolužiakov a prezentácia zaujímavých kníh, ktoré prečítali, pritiahne k čítaniu i tých, ktorí váhajú.
Novinky
Hviezdoslavov Kubín
Hviezdoslavov Kubín patrí medzi najstaršie a najprestížnejšie súťaže v umeleckom prednese. U nás sa do nej zapájajú vždy všetci žiaci. Každý z nich sa snaží o čo najlepší prednes poézie alebo prózy. Tento rok sme nevybrali víťazov, ale pochvalu si zaslúžia všetci.
Zápis do 1. ročníka
3. apríla 2023, sme u nás v škole privítali 14 našich budúcich žiakov. Čakala ich dôležitá udalosť - zápis do školy. Prišli v sprievode svojich rodičov, ale zápis zvládli bez nich - pekne, samostatne. Mali aj pomocníkov - budúcich spolužiakov, ktorí ich sprevádzali a trošku im aj pomáhali. Čakali ich rôzne úlohy - výroba zajačika, viazanie šnúrok, zapínanie, kreslenie, riešenie úloh v pracovnom liste a aj na interaktívnej tabuli..... a k tomu všetkému zvedavé otázky pani učiteliek, ale aj nových kamarátov. Všetci to zvládli na jednotku, teda na 1*, ktorú dostali od pani riaditeľky po úspešnom splnení všetkých úloh. Dostali aj pamätný list, sladkú odmenu a nechýbal ani darček, ktorý pre nich vyrobili (ušili) deti v ŠKD - vrecúško na telesnú výchovu, ktoré si vlastnoručne podpísali.
Veríme, že deťom, ale aj rodičom, sa v našej škole páčilo. Dovidenia v septembri. Tešíme sa na Vás!
Marec mesiac knihy
Mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s knihou. Kniha, najväčší priateľ človeka, od nepamäti patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých. Aj známy pedagóg J.A. Komenský povedal: "Nemilovať knihu, znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť, znamená stávať sa hlupákom."
Prečo si Mesiac knihy pripomíname práve v marci? Mesiac knihy pripomíname od roku 1955 na počesť Mateja Hrebendu - významného buditeľa a ľudového spisovateľ, ktorý sa podieľal na šírení slovenskej knižnej kultúry. Tento významný slovenský národný buditeľ mal už od narodenia zrakovú chybu a neskôr oslepol. Žil v okolí Gemera. Miloval knihy, avšak kvôli problémom so zrakom nemohol čítať, preto chodil od domu k domu a prosil ľudí, aby mu čítali. Dnes už úlohu Mateja Hrebendu - šírenie kníh a knižnej kultúry a podporu vzdelávania - plnia knižnice, ktoré sprístupňujú svoje knižné fondy čitateľom po celý rok.
Mesiac knihy sme si rôznymi aktivitami pripomenuli aj my. Častejšie sme čítali, hrali hry, hádali hádanky, kreslili sme ilustrácie.... a rozprávali sa o obľúbených knihách a knižných hrdinoch. Nezabudli sme navštíviť miestnu knižnicu, kde sa naši najmladší aj zapísali medzi čitateľov. Dozvedeli sa, akým spôsobom si môžu knihy požičiavať, aj ako s nimi treba zaobchádzať.
Svetový deň vody
Svetový deň vody
„Vode bola daná čarovná moc byť miazgou života na Zemi“ Leonardo da Vinci
Človek sa s vodou stretáva od svojho narodenia až do posledného dňa svojho života. Voda nás teda sprevádza počas celého života, hoci si to ani neuvedomujeme. Považujeme ju za samozrejmosť a spravidla jej nevenujeme veľkú pozornosť. Voda je najdôležitejšou zlúčeninou na zemskom povrchu. Pokrýva 70 % povrchu, dávajúc planéte nádhernú modrú farbu, ktorú vídame na fotografiách z vesmíru.
Je nepostrádateľná pre všetky formy života, aké sa kedy vyvinuli na Zemi. V mnohých smeroch riadi náš život. Podmieňuje, kde môžeme žiť, od nej závisí, či môžeme siať a produkovať dostatok potravy, ovplyvňuje počasie. Všetko živé potrebuje vodu – ľudia, zvieratá i rastliny.
Svetový deň vody (angl. World Water Day) je určený na 22. marca už od roku 1993. Vyhlasuje ho každoročne Organizácia Spojených národov (OSN).
Aj my sme sa zamýšľali nad tým, ako ju využívame a ako by sme ňou mohli šetriť. Pozreli sme si jej cestu od prameňa cez priehrady, vodovod, kanalizáciu, čističku.... Diskutovali sme o tom, aké máme možnosti prispieť k jej šetreniu, ochrane.
Zápis do 1. ročníka ZŠ
Zápis do 1. ročníka ZŠ s MŠ Selec pre nový školský rok 2023/2024 sa uskutoční
v pondelok - 03. 04. 2023 /od 13,30 do 16,30/ v priestoroch základnej školy.
Zápisu sa povinne zúčastnia deti, ktoré k 1. 9. 2023, dosiahnu vek 6 rokov, t.j. narodené do 31. 8. 2017 spolu so zákonným zástupcom.
Prijímanie prihlášok: do 03. 04. 2023
Ďakujeme.
Zápis budeme organizovať v spolupráci s materskou školou. Pri zápise odovzdáte vyplnené a podpísané doklady, vrátane príloh. Zápis dieťaťa, ktoré nenavštevovalo MŠ, budeme riešiť individuálne.
- K zápisu je treba pripraviť a v deň zápisu priniesť:
- vypísanú prihlášku - vytlačenú elektronickú z webu školy, podpísanú obomi rodičmi (podľa možností) ,
- vyplnenú žiadosť o prijatie do 1. ročníka,
- vyplnený vstupný dotazník,
- prefotený rodný list dieťaťa - iba k nahliadnutiu,
- kartičku poistenca dieťaťa - iba k nahliadnutiu,
- občiansky preukaz zákonného zástupcu - iba k nahliadnutiu.
Ak nemáte možnosť vytlačiť a podpísať uvedené dokumenty doma, vytlačíme vám ich a vypíšete ich pri zápise.
Ak dieťa dosiahne šesť rokov veku do 31. 08. 2023 a je pravdepodobné, že nedosiahne školskú spôsobilosť, rodič požiada o pokračovanie v plnení povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole (v minulosti odklad šk. dochádzky).
Pred zápisom riaditeľka ZŠ s MŠ Mgr. Plekancová a zástupkyňa pre MŠ p. Punová posúdia školskú pripravenosť (spôsobilosť) detí. Posúdenie školskej zrelosti prebehne hravou formou počas pobytu detí v materskej škole, bez prítomnosti rodičov a počas aktivít pri návšteve školy v doprovode rodiča. S výsledkom budú rodičia oboznámení. V prípade potreby navrhneme posúdenie školskej zrelosti odborníkmi v Centre pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie.
Odklad povinnej školskej dochádzky sa od 1. 1. 2021 realizuje novým spôsobom:Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahlo školskú zrelosť, riaditeľka ZŠ s MŠ po konzultácii so zástupkyňou pre MŠ a s ohľadom na výsledky a odporúčania CPPPaP, lekára rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania dieťaťa v materskej škole.
Aj v takom prípade je však nutné zápis v základnej škole absolvovať.
2) Ak žiadate o pokračovanie v plnení povinného predprimárneho vzdelávania (PPV) je potrebné priniesť:
- vypísanú prihlášku - vytlačenú elektronickú z webu školy, vložená vyššie uvedená poznámka, podpísanú obomi rodičmi (podľa možností),
- vyplnenú žiadosť o pokračovanie PPV dieťaťa,
- vyplnený vstupný dotazník,
- informovaný súhlas zákonného zástupcu s pokračovaním PPV,
- písomný súhlas detského lekára pokračovaním PPV,
- prefotený rodný list dieťaťa - iba k nahliadnutiu,
- kartičku poistenca dieťaťa - iba k nahliadnutiu,
- občiansky preukaz zákonného zástupcu - iba k nahliadnutiu.
Ak nemáte možnosť vytlačiť a podpísať uvedené dokumenty doma, vytlačíme alebo vypíšete priamo v ZŠ.
Posúdenie školskej spôsobilosti bude realizovať CPPPaP - Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Kukučínova 473, Trenčín tak, aby výsledky mala škola k dispozícii v čase zápisu. Prílohou k žiadosti o pokračovanie plnenia PPV je vyjadrenie CPPPaP, písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast a informovaný súhlas zákonného zástupcu.
TLAČIVÁ:
Informovany_suhlas_pokracovanie_v_plneni_PPV_2023_24.docx
Informovany_suhlas_pokracovanie_v_plneni_PPV_2023_24.pdf
Pisomny_suhlas_detskeho_lekara.docx
Pisomny_suhlas_detskeho_lekara.pdf
Ziadost_rodica_OSSD_studium_v_zahranici.docx
Ziadost_rodica_OSSD_studium_v_zahranici.pdf
Ziadost_rodica_o_predcasne_zaskolenie_2023_24.docx
Ziadost_rodica_o_predcasne_zaskolenie_2023_24.pdf
Vstupny_dotaznik_rodicom_-_pred_zapisom_dietata_do_ZS_od_CPPPPaP_2023_24.docx
Vstupny_dotaznik_rodicom_-_pred_zapisom_dietata_do_ZS_od_CPPPPaP_2023_24.pdf
Ziadost_o_prijatie_do_1._rocnika_2023_24.docx
Ziadost_o_prijatie_do_1._rocnika_2023_24.pdf
Ziadost_rodica_o_pokracovanie_v_povinnom_predprimarnom_vzdelavani_2023_24.docx
Ziadost_rodica_o_pokracovanie_v_povinnom_predprimarnom_vzdelavani_2023_24.pdf
Rodičom predškolákov
ČO MÁ VEDIEŤ DIEŤA PRED NÁSTUPOM DO ŠKOLY?
(Ak máte hodinku času, pozrite si aj tento záznam z webinára s odborníkmi z praxe)
Pre úspešný nástup dieťaťa do školy je dôležitý určitý stupeň celkového vývinu, ktorý mu umožní bez väčších ťažkostí vykonávať školské povinnosti a zúčastňovať sa na spoločnom vyučovaní. Tento požadovaný stupeň vývinu zahŕňame pod pojem zrelosť na školu alebo aj školská pripravenosť. Významným faktorom je aj stupeň podnetnosti výchovného prostredia. V telesnej oblasti je to dobrý zdravotný stav bez zvýšenej chorobnosti, nastáva zmena telesných proporcií (telo je štíhlejšie, predlžujú sa končatiny, postava stráca "detský tvar"). Zlepšuje sa koordinácia pohybov pri ovládaní celého tela, zvlášť svalov ruky, ktoré sú nevyhnutné pri písaní. Dieťa už uprednostňuje jednu z rúk. Mimika tváre sa stáva kontrolovanejšou.V rozumovej oblasti - má určitú úroveň informovanosti o okolitom svete, zaujíma sa o dianie, kladie otázky prečo, začína si uvedomovať súvislosti, vie už vystihnúť podstatné znaky a vzťahy medzi javmi, rozvíja sa logické myslenie a schopnosť zapamätania (pamätá si básničky a riekanky). Vydrží sústredene vnímať dej príbehu a prerozprávať ho. Pozná základné farby, rozlišuje geometrické tvary, s pomocou názoru sčíta a odčíta do päť, vie určiť poradie, orientuje sa v priestore, vie, kde je vpravo, vľavo, hore, dolu. Prejavuje spontánny záujem o písmená a číslice.
Jedným z najvýznamnejších predpokladov školskej úspešnosti je vyspelosť voľného kresebného a grafomotorického prejavu. Dieťa by malo vedieť obkresliť rôzne tvary podľa predlohy, ťahy kresby sú plynulé, svalstvo ruky pri práci je uvoľnené(pri kreslení je zapojených až 500 svalov z celého tela).
V citovej oblasti - dokáže lepšie potlačiť prejavy hnevu, zlosti pri stretnutí sa s prekážkou, vyrovnať sa s prehrou, drobným neúspechom, ovládnuť náladovosť, hravosť, počkať s uspokojením svojich prianí. Je už schopné odlúčiť sa na istý čas od členov rodiny a vytvoriť si vzťahy k autoritám a rovesníkom.
V sociálnej oblasti - v kolektíve detí sa cíti dobre, vie sa podeliť, prispôsobiť skupinovým normám a pravidlám hier, uznáva dospelú autoritu. Dobre zvláda sebaobsluhu, napríklad pri zapínaní gombíkov, zaväzovaní šnúrok, jedení príborom, toaletných úkonoch.
Pre úspešnosť dieťaťa vo výchovno-vzdelávacom procese má veľký význam aj pracovná spôsobilosť. Rozumieme ňou túžbu dieťaťa po nových poznatkoch, radosť z úspešného riešenia úloh, ovládnutie túžby po pohybe, odolnosť voči rušivým vplyvom a únave.
Schopnosť zvládnuť prechod od hry k zámernej vôľovej činnosti s konkrétnym cieľom, ktorú od neho požaduje dospelý. Súvisí s krátkodobou i dlhodobou výdržou pozornosti, u "predškoláka" by to malo byť asi 15 až 20 minút.Dieťa dosiahlo školskú zrelosť vtedy, keď je schopné plniť nároky školy zo všetkých stránok, bez väčšej námahy a nadmerného vypätia svojich síl, a pritom podáva výkony primerané svojim schopnostiam.
Rada pre výchovu budúcich školákov
Ak budeme dieťa vychovávať podľa sloganu "bezstarostné detstvo", teda detstvo bez zodpovednosti za splnenie jednoduchých úloh, dosiahneme u dieťa nechuť ku akejkoľvek činnosti, ktorá sa podobá práci. Školu dieťa bude nenávidieť, pretože sa v nej od dieťaťa čosi vyžaduje. Domáce úlohy budú každodenným trápením - dieťa nepochopí, že odrazu niečo musí urobiť.Dieťaťu treba dávať jednoduché úlohy od malička, dodajú dieťaťu pocit zodpovednosti. Pre prvé krôčiky k ľahkému učeniu sa, dávajme dieťaťu jednoduché úlohy, pri ktorých sa musí naučiť čosi naspamäť. Vymýšľajme dieťaťu tvorivé úlohy a hry, odmenou nám bude, že si školu obľúbi a nebude preňho čímsi úplne novým a ťažko zvládnuteľným.
Podporte nás - nová súťaž s Kauflandom - Ekobúk
Zbierajte kódy, ktoré dostanete za nákup a hlasujte (alebo ich pošlite do školy a deti zahlasujú). Hlasovanie prebieha od 2. 3. 2023 do 26. 4. 2023 (vrátane).
Venujte nám 2% svojich daní
Vážení rodičia a priatelia našej školy!
Aj v tomto roku vás prosíme o podporu Občianskeho združenia Selec. Podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o daniach z príjmov sa môžete rozhodnúť, kam pôjdu vaše 2%(3%) z odvedenej dane za rok 2022. Záleží od Vás, či pôjdu do štátneho rozpočtu alebo nimi podporíte naše občianske združenie.
Pomôžte nám zlepšiť podmienky pre deti.
Ďakujeme vám!
Údaje, ktoré potrebujete v tlačivách uviesť:
Obchodné meno alebo názov:Občianske združenie Selec
Sídlo – obec, PSČ, ulica, číslo:Selec 183, 91336 Selec
Právna forma:Občianske združenie
Identifikačné číslo (IČO/SID):000037919822
Karneval so Šaškou Baškou
31. januára 2023 sme ukončili prvý polrok školského roku. Známky sme mali výborné a oslávili sme to spoločne so škôlkarmi na karnevale. Šaška Baška si pre deti pripravila krásne pesničky, tance a hry. Veríme, že rovnako veselo nám bude až do konca školského roku.
Oceanárium u nás v škole
Školská telocvičňa bola 19. januára 2023 miestom premietania edukačného filmu pomocou prenosného OCEANÁRIA. Bola to kupola, v ktorej mohli naši žiaci a deti z materskej školyvidieť najnovší trojrozmerný film o rybkách v oceáne. Deti pozorovali film s obrovským záujmom, pretože bol premietaný na celej ploche kupoly. Mohli tak spoznať život rôznych morských živočíchov. Mali pocit akoby boli pod hladinou mora. Veľmi nezvyčajná novodobá forma náuky a edukácie všetkých zaujala.
Koledníci
Koledníci
22. december bol u nás sviatočným dňom. Dopoludnia sme chodili s koledou - navštívili sme pána starostu, obchody, bývalých zamestnancov a rozniesli sme darčeky pre seniorov, navštívili dobrých známych.... Nezabudli sme ani na naše milé kuchárky. Po návrate z obeda nás čakalo prekvapenie od Ježiška. Spolu sme si prečítali list od Ježiška a rozbalili darčeky. Poobede sme plní vianočných očakávaní odchádzali na prázdniny.
Vianočné prázdniny
Od 23.12.2022 (piatok) do 6.1.2023 (piatok) si určite všetci radi užijete voľné dni s rodinou.
Nástup do školy je v pondelok 9.1.2023
Prosíme Vás, nezabudnite na potvrdenie o bezpríznakovosti (odovzdať prostredníctvom aplikácie EDUpage).
Vianočná pošta
Mnohé deti si myslia, že nadôležitejšou poštou v tomto období je list Ježiškovi. Áno, je dôležitý, najmä ak je plný úprimných prianí a prosieb, ak sme v ňom nezabudli na čarovné slovíčka, ak sme si priali zdravie, šťastie, lásku .... a darček nielen pre seba, ale pre všetkých blízkych.... Ale my sme sa znovu pridali aj k výzve:
Spravme Vianoce neznámym starkým v domovoch. Pošlime im ručne vyrobený a napísaný pozdrav!
Pozdravy sú už vyrobené, napísané, zabalené....a veríme, že o pár dní už budú mať starkí Vianoce, lebo starkým začínajú Vianoce s prvým pozdravom na stolčeku:-)
Mikulášku, dobrý strýčku.....
modlím sa Ti modlitbičku.
Našu motlibičku vyslyšal a zavítal k nám aj so svojimi pomocníkmi.
V starých knihách sa dočítame o tom, že svätý Mikuláš, bol ochrancom detí a chudobných. Pomáhal tam kde bolo treba. Už stovky rokov rozdáva dobrým deťom sladkosti a neposlušným uhlíky, alebo cibuľu. U nás všetci poslúchali a ak celkom nie, tak sa určite aspoň snažili :-)