• Začíname s microbitom 2021

        • Galéria projektu - priebežne dopĺňaná

           

          2. ROČNÍK GRANTOVEJ VÝZVY ENTER PRE ŠKOLY 

          Prečo sme sa zapojili do projektu?

          Dlhodobo sa venujeme rozvoju digitálnych zručností našich žiakov. Hľadáme podnety, využívame rôzne námety, projekty. Z dlhoročnej praxe vieme, že deti majú veľký záujem o rôzne nové postupy, technológie a práve ich zvedavosť treba využiť a ukázať im nové možnosti. Máme už vyskúšané, že aj žiaci 1. stupňa zvládajú programovanie pomocou blokov.

          Pravidelne využívame rôzne online možnosti programovania: https://ozoblockly.cz, https://code.org, https://scratch.mit.edu, https://www.viemeprogramovat.sk/ a pod..

          Tento rok sme prvý krát skúsili pracovať s micro:bit-om. Deti si v rámci záujmových činností vyskúšali aktivity, ktoré sme mali k dispozícii v rámci školenia Učíme s hardvérom. Prejavili veľký záujem, nadšenie, trpezlivosť, ale i schopnosť spolupracovať, riešiť problém, hľadať a opravovať chyby. Niektorí z nich si dokonca tvorili programy aj doma. Tento veľký záujem nás vedie k tomu, že im chceme poskytnúť možnosť venovať sa tejto téme a rozšíriť si tak svoje schopnosti, vytvoriť si pozitívny vzťah k technológiám, objavovať a prakticky si vyskúšať rôzne postupy, riešenia. Vieme, že projekt je prioritne určený pre vzdelávanie žiakov 2. stupňa ZŠ a SŠ, ale veríme, že naša cesta - začať v mladšom školskom veku je správna. Vidíme tu potenciál najmä z hľadiska prirodzeného záujmu, nadšenia, zvedavosti a získavania základných zručností potrebných pre ďalší rozvoj a smerovanie detí.

          V rámci projektu budeme počas vyučovacích hodín a aj v rámci prípravy na vyučovanie a záujmových aktivít v ŠKD využívať základnú sadu a niektoré doplnky určené na oživenie a zvýšenie záujmu a aktivity detí. Postupovať budeme podľa dostupných návodov z kurzu Učíme s hardvérom a využijeme aj iné metodiky dostupné online (napr. Micro:bit ve výuce (microbiti.cz)). Deti už vyhľadávali na internete rôzne ukážky, námety, postupy. Prácu s microbitom si už úspešne vyskúšali. Prejavili veľký záujem a tak predpokladáme, že ak budeme mať k dispozícii viac základných sád a komponenty, ktoré ich zaujali (klavír, inteligentné auto, inteligentná domácnosť) dokážu realizovať rôzne projekty.

          Dátum začatia projektu: 01.02.2022 Dátum ukončenia projektu: 15.06.2022

          Východisko, ciele a očakávané výsledky:

          Máme k dispozícii 2 základné sady micro:bit. Deti prejavujú veľký záujem o programovanie, ale nemajú dostatok možností vyskúšať si výstupy. Ak chceme, aby ich záujem bol dlhodobý a viedol ich k snahe rozvíjať svoju digitálnu gramotnosť, tak je potrebné zabezpečiť im vhodné materiálne podmienky. Sú práve vo veku, kedy sa dá začať s osvojovaním si základov programovania hravou formou a treba tento potenciál využiť. Záujem o prácu s microbitmi prejavili i naši bývalí žiaci, ktorým to v spádovej škole (2. stupeň) nie je poskytnuté a preto by sme sa aj im chceli v popoludňajších hodinách venovať.

          Ciele projektu

          • Vniesť do vzdelávania praktické zadania, ktoré priblížia deťom využitie digitálnych technológií nielen na hodinách informatiky, ale aj v každodennom živote.
          • Vzdelávanie a praktická príprava pre aktuálne a perspektívne potreby vedomostnej spoločnosti a trhu práce so zameraním na informatiku a IKT.
          • Zvýšenie záujmu a rozvoj IKT zručností žiakov.

          Očakávané kvalitatívne výsledky projektu (prínos projektu pre komunitu, resp. cieľovú skupinu, eliminácia rodových stereotypov):

          Predpokladáme, že dievčatá sa zapoja z vlastného záujmu rovnocenne s chlapcami. Ak by sme sa stretli s odmietavým postojom u niektorého dieťaťa, tak ho skúsime prizvať ako pozorovateľa, určiť mu nejakú funkciu - napr. bude robiť fotodokument a veríme, že sa postupne pridá do samotnej aktívnej a tvorivej činnosti.

          Aktivity

          Záujmová činnosť 1. stupeň

          Termín: 1.2.-15.6. 2022

          Postupne prejdeme od najjednoduchších aktivít ako: digitálna menovka, animácia, hracia kocka, krokomer, počítadlo, kameň/papier/nožnice, elektrické obvody, rádio komunikácia, práca s ledkami, led pásikmi, inteligentné auto, inteligentná domácnosť. Aktivty budeme realizovať v skupinkách alebo individuálne (podľa náročnosti a potrieb a dispozícií detí). Využívať budeme dostupné metodiky, videá, ale aj poznatky a tvorivé nápady detí.

          Záujmová činnosť 2. stupeň

          Termín: 1.2.-15.6.2022

          Postupne prejdeme od najjednoduchších aktivít ako: digitálna menovka, animácia, hracia kocka, krokomer, počítadlo, kameň/papier/nožnice, elektrické 5 / 8 obvody, rádio komunikácia, práca s ledkami, led pásikmi, inteligentné auto, inteligentná domácnosť. Aktivty budeme realizovať v skupinkách alebo individuálne (podľa náročnosti a potrieb a dispozícií detí). Využívať budeme dostupné metodiky, videá, ale aj poznatky a tvorivé nápady detí.

          Využitie v rámci vyučovacích predmetov

          Termín: 1.3.-15.6.2022

          Projekty, ktoré si deti pripravia budú môcť využiť počas vyučovacích predmetov - napr. MAT, SJL, ANJ - využitie hracej kocky, obrázkov, ikon....HUV - využitie "klavíru", TSV - rozcvička s panáčikom, VLA autíčkom po mape, PDA - inteligentná domácnosť. Počas voľnočasových aktivít budú mať deti dostatok času zoznámiť sa s prostredím na programovanie, s funkcionalitou a spôsobom použitia hardvéru a potom ich použijeme aj na vyučovaní (tam je menej času na tvorbu projektu, ale dosť na jeho využitie v praxi) - na matematike si hodíme vlastnou "kockou", na hudobnej zanôtime podľa vlastného jukeboxu).....

          Prezentácia

          Termín: jún 2022

          Prezentácia výstupov - ak to bude možné, pozveme aj rodičov.

          Udržateľnosť projektu po skončení podpory:

          Využívame situačné metódy, myšlienkové mapovanie, didaktické hry. Udržateľnosť projektu bude zabezpečená priebežným pokračovaním v aktivitách v nasledujúcom období.

          Návody, námety, postupy ani výstupy nebudeme tlačiť - využijeme prezentačnú techniku - interaktívnu tabuľu.

          Výstupy budeme prezentovať fyzicky v škole a online na stránkach školy. Použijeme batérie, ktoré sa dajú nabíjať.

          Celkové náklady na projekt: 664,00 € - Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis